Friday, 26 May 2017

Weekly Newsletter - 26.05.2017

Dear Parents and Carers,


Firstly I’d like to wish you all a good half term break-lets hope this lovely weather continues so we can make the most of it during the break. On the Monday we come back our year 5 pupils will be off on their residential trip to adventure center at Mersea Island.
Next half term promises to be very busy with lots of end of term activities planned-I have listed key dates below so parents/carers who need to can make the necessary arrangements in plenty of time.

Key Dates for the rest of the Summer Term
Monday 5th - Wednesday 8th June - Year 5 Mersea residential
Thursday 8th June - School closed polling day
Friday 9th June - Year 3 maths party
Monday 12th June - Class photograph and year 6 leavers photographs
Wednesday 14th June - Year 1 sharing assembly
Thursday 15th June - Year 1 maths party
Friday 16th June - Year 4 maths party
Wednesday 21st June - Year 2 sharing assembly
Wednesday 21st June - parents meeting for secondary school transition @ 6pm
Friday 23rd June - INSET day school closed
Friday 23rd June - Junior Music festival @ queens theatre, 7pm
Friday 30th June - Year 5 maths party

Saturday 1st July - LFPA summer fete @ Mead, 12- 4pm
Wednesday 5th July - Spinebreakers Sharing assembly
Friday 7th July - Year 6 maths party
Monday 10th July - Reception and KS1 sports morning
Tuesday 11th July - Year 6 leavers evening
Wednesday 12th July - Clubs sharing assembly
Wednesday 12th July - KS2 sports day
Monday 17th July - Parents evening
Tuesday 18th July - Year 6 production
Tuesday 18th July - Parents meeting secondary transfer, 3.30 pm
Wednesday 19th July - Nursery closes
Friday 21st July - End of term

All dates are available on the calendar from the school website. On the front page at the top right hand side, click on the calendar label which will direct you straight to the electronic calendar.
All of the dates are published on our weekly newsletter which can be accessed via the school website, facebook or twitter. Or alternatively you can request hard copies or email versions from the school office.

Summer Sun
It is wonderful that we are experiencing this lovely weather, I would like to ask all parents to ensure that children have sun protection applied before they arrive at school. . It is also recommended that children wear caps/hats into school to wear during outdoor times. We will ensure that pupils have access to plenty of water throughout the day to keep them fully hydrated.

Havering Catering Services
First week back after half term, week beginning 5th June will be week 1 on the Havering catering services menu.

Weekly Attendance:  
KS1: - Aspen 100%         KS2: -Maple 100% Overall:  96.4%
Congratulations to Aspen  and Maple who top the attendance table this week.  They have a cupcake  party to look forward to.


E for Excellence Winners:
These wonderful children have demonstrated excellence this week.

Alder
Ife Ogochukwu-ijehor
Sequoia
Joshua Lott
Apple
Thomas Gray
Ash
Ayomade Adegbite
Aspen
Danny Howe
Birch
Henry Cruz Kokonchev
Mulberry
Shauna Joyett
Willow
Caydon Buckland
Pine
Jeremiah Adegbite
Elm
Lola-Mae Trinder
Cedar
Alice Adedipe
Maple
Tony Marshall
Cherry
Leigh-Anna Weaver
Larch
Kie Purse
Hazel
Harry Hann
Redwood
Jackie Sloan

Certificate of Presentation:
The following children have presented their work beautifully and take pride in all that they do in their books.  
Plamen Vasilev, Spencer Abrahams , Ty Sutton, Sophie Porter, Grace Gore, Ellis Drummond, Ja’Shayla Cousins-Okolie, Ronnie Gayle; Charlie Randall

Star Writers:
These children have been awarded a star writer certificate and golden pencil in recognition of their excellent writing, use of powerful vocabulary and sophisticated writing  techniques.  
Mitchell West, Olivia Bundy, Sofia Ehihon, Roxy Smith , Fitzroy Bamgbelu, Sophie Daflon, Christopher Russell, Olivia Bartnik, Ijeoma Ezeogu, Ronnie Mersh, Oliwier Bartnik, Simran Bashir; Molly-May Harrop

Learning Power Awards:
These are the key skills that our children will need to learn effectively in class and to be successful later in life.
These children have demonstrated effective reciprocity this week – able to listen carefully, work collaboratively and take turns. Charlie Cooper, Siena Cornish, Sophia Heron, Srinika Manickavasagam, Jessica Butler, Tyler Shephard, Martin Wicher, Georgia Chilvers, Lucian Bundy, Frankie Woolnough; Jessica Chilvers, Sophie Daflon, Lilly-Ann Podevin, Alfie Clark.

These children have shown that they can manage distraction, notice patterns and become absorbed in their tasks – well done for your Resilience certificate:
Tiar Mwafyuma, Ebony Ngenge, Elina Joshi, Zac Borland, Sam Doidge.

These children have managed to show that they can plan and revise ideas to earn their Reflectiveness certificate.
Tia Himuyandi,  

Being able to show that you can make links between ideas and showing imagination demonstrates resourcefulness.  These pupils have been awarded their resourcefulness certificate this week:
Ethan Borrell, Emily Claydon, Caitlin Bowden, Adam Abubakr.

Learning Challenge
These children have been working hard at home and extending their knowledge through their learning challenge work:
Sophia Heron, Shajia Shaik, Adrian Luca,  James Olatunji, Polina Backane, Temilola Omisore

Reading Awards
In recognition of the pupils’ ability to devour books, immerse themselves in stories and read relentlessly at home.
Bronze reader award
Dora Lewis, Lewis Davis; Ketty Omwanghe
Bookmark
Charis Jones, Oliver Hall; Molly-May Harrop
Silver reader award
Carla Botten, Kayne Osborn-Regan, Lilly Wells; Molly-May Harrop
Gold reader award
Aarna Soni, Victoria Pawlak,
Platinum reader
John Olatunji

Maths Challenge
These pupils have used their ability to think both mathematically and creatively to solve maths challenges.
Maisy Caine, Dorris Lewis.

Happy Teacher
These pupils have knocked their socks off with the excellent example they have set this week:
Cruz Carey

Maths Homework
These marvelous mathematicians have been working very hard at home and completing their maths homework.
Ollie Dodge, Ruben Roberts, Laicey McGeoghan, James Olatunji, Florence Ayres, Kyla Millar, Rashid Sillah, Hollie Gray, Nina Joshi, Summer Baker

Kumon
These children have working extremely hard to keep their maths skills in tip top shape and have earned their Kumon awards.  
John Olatunji, Arya Shah, Adam Abubakr, Amandeep Ubhi, James Olatunji, Ruben Roberts, Nina Joshi, Laura Olatunji, Joshua Nwaokolo, Jessica Butler, Jaydon Holloway, Nicole Alao

Tracker Awards
These children have been working hard and achieving academic success and therefore have earned themselves the following rewards.  
Bronze prestige certificate - Kaden Nicol
Silver certificate - Ruby-May White, Brooke Romeril, Roberto Silva
Silver prestige certificate - Emily Claydon
Golden bookmark - Freddie Little
Golden certificate -  
Platinum prize - Charlie Simpson
Platinum certificate- Deborah Oluokun, Sydney Griffith,
Diamond prize - Bobby Peek, Jessica Chilvers, Ketty Omwanghe
Diamond certificate - Tommy Cressey, Evie Cottam
Star Prize - Keira Parmenter
Star certificate - Kaitlyn Smethurst, Mia Gallagher

I hope you all have a fantastic weekend and a lovely half term break.
Yours sincerely,

Mrs L Nicholls

Headteacher

Monday, 22 May 2017

Certificate of Presentation

The following children have presented their work beautifully and take pride in all that they do in their books.

Charlie Marshall, Jude Gore, Vinnie O’Leary, Olivia Crane, Mia Gallagher, Daniel Tonu, Rolan Vumuka, Callie-Rose Barnett, Ramone Holme-Slater, Armani Peek, Teni Adu



Star Writers


These children have been awarded a star writer certificate and golden pencil in recognition of their excellent writing, use of powerful vocabulary and sophisticated writing  techniques.  

Joshua Lott, Evan Andrews, Ellis Curtis-Rich, Levi Bonsu Amanfo, George Hart, Peter Joy, Grace Leadbitter, Frankie Woolnough, Jack Dempsey, Diya Patel, Lelethu Nombeko



Learning Power Awards

These are the key skills that our children will need to learn effectively in class and to be successful later in life.

These children have demonstrated effective reciprocity this week – able to listen carefully, work collaboratively and take turns.
Brandonlee Bundy, Brooke Borland, Leigh-Anna Weaver, Kaley Watson, Tyler Kelly, Connor Robinson, Lacey Joyett, Fabian Cacaj.

These children have shown that they can manage distraction, notice patterns and become absorbed in their tasks – well done for your Resilience certificate:
Alffie Pilcher, Florence Ayres, Maisie Caine,

These children have managed to show that they can plan and revise ideas to earn their Reflectiveness certificate.
Elizabeth Ositelu, Brandon Cohen, Tony Marshall, Adi Kaushal,

Being able to show that you can make links between ideas and showing imagination demonstrates resourcefulness. These pupils have been awarded their resourcefulness certificate this week:
Emily Russell, Samuel Hatwell, Molly-May Harrop, Sacha Raif





Learning Challenge

These children have been working hard at home and extending their knowledge through their learning challenge work.

Augustas Baradinskas, Nicole Ala, Ellie Chalmers


Reading Awards

In recognition of the pupils’ ability to devour books, immerse themselves in stories and read relentlessly at home.

Bookmark
Charlie Marshall, Olivia Patrick Stuart

Bronze reader award
Charlie Marshall, Roxy Smith, Dorrie Lewis, Bobby Peek, Harriet Rodrigues

Silver reader award
Kaden Nicol, Ruby-May White, Harvy Bende, Lukas Smirnovas

Platinum Award
Sophia Heron

75 Books
Aimee Doidge, Fayo Ayodola

Gold reader award
Elsie-Rose Elsdon-Skehill, Ruby-Rose Palfreman

Free Reader
Freddie Lewis










Maths Challenge

These pupils have used their ability to think both mathematically and creatively to solve maths challenges.

Indie Sale, Ellie Wise, Summer Rose Trew, Taylor Royer & Sammy Handoo



Team Broadford Volunteering Awards

These children have been giving up their time to make our school a better place for us all to live and work in.

Silver - Leo Witten


Tracker Awards

These children have been working hard and achieving academic success and therefore have earned themselves the following rewards.  

Bronze - Shane Kirk

Bronze prestige - Isabelle Munford Olivia Wheal, Alisha March

Silver certificate - Andrew Mihei-Stoian, Blake Maddox, Akunna Ezeogu, Gabriela Zaikauskaite

Silver prestige certificate - Finley Livingstone

Golden bookmark - Teni Adu, Storm Hawkes, Melisa Uluer

Golden certificate -  Teni Adu

Platinum Prize - Teni Adu, Charlie Marshall, Summer-Rose Trew, Maisie Moss, Daniel Tonu, Moyin Ayodola

Platinum certificate- Teni Adu, Charlie Marshall, Maisie Moss, Lelethu Nombeko, Oliwia Bartnik

Platinum prestige - Jack Eve

Star prize - Alex Kopiec, Mia Gallagher, Kaitlyn Smethurst

Star certificate - Conner Holloway



E for Excellence Winner


These wonderful children have demonstrated excellence this week.

Alder
Indianna Roy
Sequoia
Charlie Randall
Apple
Tutu Omisore
Ash
Simran Bashir
Aspen
Shajia Shaik
Birch
Adebare Olugbodi
Mulberry
Frankie Watson
Willow
Grace Gore
Pine
Charlie Porter
Elm
Alisha March
Cedar
Rashid Sillah
Maple
Lacey Wall
Cherry
Bonnie Martin
Larch
Anais Aityounes
Hazel
Naleli Sibanda
Redwood
Candice Chambers